ریختن تینر فوری در باک خودرو

تینر

ریختن تینر فوری در باک خودرو

با افزایش روز افزون استفاده از خودرو و به طبع آن افزایش هزینه های تعمیرات خودرو، بسیار دیده شده است مالکان خوردو برای تمیزکاری موتور و سیستم سوخت رسانی، ریختن تینر در باک بنزین را توصیه می کنند و دلیل آنها برای اینکار پاک کردن آلودگی‌ها از مسیر سوخت رسانی خودرو  است.

به عقیده این افراد، با انجام این کار، تینر با عبور از مسیر سوخت، رسوبات را از بین برده و آلودگی‌ها را پاک می کند و عملکرد خودرو بهبود می یابد. اما در حقیقت این کار جنبه علمی چندانی ندارد و به طور کلی تاثیر منفی بر روی خودرو خواهد داشت که استفاده از این روش به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

از آنجایی که تینر ( thinner ) خاصیت اشتعال پذیری بالایی دارد و یک ماده حلّال است و به همین دلیل، موجب اشتعال بهتر بنزین در داخل موتور خودرو می‌شود.

برخی به اشتباه اشتعال سریع سوخت را نشانه عملکرد بهتر موتور خودرو می دانند و به تصور آنها، رسوبات داخل موتور هم از بین رفته است. اما هرگز چنین نیست و تنها همان سوخت بنزین دچار تغییراتی شده است. (تینرهای آلکیدی، فوری، اپوکسی، پلی اورتان و سیلیکونی از انواع مختلف این حلال است).

ریختن تینر فوری در باک خودرو

سایش در قطعات خودرو

باید بخاطر داشت که با توجه به حلّال بودن تینر، استفاده از آن در طولانی مدت موجب ایجاد خوردگی در قطعات خودرو شده و موجب از بین رفتن اورینگ‌ها می شود و این کار به نوبه خود سبب ایجاد مشکلات پی در پی دیگری خواهد شد. همچنین استفاده از این حلال باعث کم شدن عمر سنسور اکسیژن شده و سبب ایجاد اختلال در کارکرد آن می‌شود.

البته ممکن است خطای عملکرد سنسور اکسیژن دلایل دیگری هم داشته باشد که باید بررسی و علت اصلی آن پیدا شود و ممکن است به استفاده از تینر مرتبط نباشد. در حقیقت تینر، رسوبات و مواد به جای مانده در خودرو را تمیز نمی کند بلکه آنها را حل می‌کند.

چند اشتباه رایج

اشتباه رایج دیگر برای پاک کردن سوزن‌های انژکتور، استفاده از تینر است که مالکان خودرو فکر می‌کنند با ریختن تینر در داخل باک، سوزن‌های انژکتور هم تمیز می‌شود و اگر کارایی خود را از دست داده باشد، همانند روز اول کار می‌کند. ولی به خاطر وجود رسوبات غلیظ با این روش از بین نمی‌رود.

به علاوه اینکه سوزن انژکتور گاهی دچار ایرادات دیگر هم می‌شود از جمله عبور بیش از حد بنزین و بالا رفتن دِبی خروجی و یا گرفتگی سوزن و به وجود آمدن ایراداتی می‌شود. حتی در مواردی ماندن طولانی این رسوبات در باک خودرو باعث گشاد شدن شلنگ‌ها می شود ولی ممکن است این کار در خودرو های جدید مشکلی ایجاد نکند.

ریختن تینر فوری در باک خودرو

خطرات احتمالی

استفاده از تینر فوری در خودروهای داری باک هایی از جنس آهن مانند پیکان، پراید، آردی، روا و خودروهای باری مثل مزدا و نیسان، به هیچ عنوان توصیه نمی شود، چرا که تینر با اثر خورندگی خود باعث سایش و کنده شدن رسوبات جداره باک و نفوذ به داخل پمپ بنزین و انژکتورها می شود که به تدریج باعث خرابی این قطعات خواهد شد.

پیشنهاد راه حل

با توجه به معایب زیاد این کار بهتر است به هیچ وجه از تینر در داخل باک خودرو خود استفاده نکنید و در صورت نیاز، حتما از سایر محصولات همچون مکمل‌های اصل استفاده کنید. شما میتوانید برای خرید مکمل‌های اصل و اکتان بوستر تولید داخل مطابق با استاندارد های جهانی، به فروشگاه فادشیمی مراجعه نمایید.

آموزش

thinnerتمیزکاری موتورتینرتینر خودرو

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!