پدیده ناک موتور چیست و راه حل آن

ناک موتور

ناک موتور


پدیده ناک موتور چیست و راه حل آن

ناک موتور یکی از شایع ترین پدیده‌ها و مشکلات خودروهای امروزی به ویژه در کشورمان ایران است که به دلایل متفاوتی رخ می‌دهد. گاهی در موقعی که در حال حرکت در مسیر سربالایی هستید، ممکن است موتور خودرو شروع به تولید صدایی مانند تق تق کند (صدایی شبیه به برخورد قاشق و چنگال)

و زمانی که پدال گاز را رها می کنید این صدا بر طرف شده ولی هنگامی که دوباره پای خود را روی پدال گاز فشار می دهید، مجددا این صدا به گوش می رسد.

این پدیده مشکلی است که از لحاظ فنی آن را ناک یا ضربه می نامند. ناک به حالتی گفته می شود که در آن مخلوط سوخت و هوای موجود در سیلندر زودتر از زمان جرقه زنی شمع اتفاق می افتد. صدای ناک با صدای عادی کارکرد موتور همراه می‌شود که متفاوت است.

راه های تشخیص ناک موتور

این حالت معمولا حین حرکت در دنده مُرده به وجود می آید. وضعیت دنده مُرده مربوط به حالتی است که راننده برای بالا بردن شتاب خودرو، دنده اشتباه (بیش از حد سبک) را انتخاب می کند و نامناسب بودن دنده، منجر به تعلل در دور گرفتن پیشرانه و طولانی شدن پروسه احتراق می شود.

علت ناک و راه حل‌ های برطرف کردن آن

پدیده ناک موتور دلایل متفاوتی دارد که در ادامه به بررسی چند دلیل اصلی پیدایش Knock و راه های حل آن می‌پردازیم.

ترکیب نادرست سوخت و هوا

عدم توازن نسبت سوخت و هوا در محفظه احتراق، موجب احتراق ناقص و یا پیش از جرقه زنی شده و باعث ناک زدن می‌شود.در صورت ادامه این روند، دیواره سیلندر و پیستون آسیب خواهد دید.

عدد اکتان پایین سوخت

اگر سوخت مورد استفاده شما عدد اکتان پیشنهادی کارخانه را نداشته باشد، ایجاد ناک در موتور اتفاقی طبیعی است. لازم به ذکر است استفاده از بنزین با کیفیت پایین و عدد اکتان پایین، باعث ایجاد این مشکل در تمامی خودرو ها می شود.

بهتر است همواره از سوخت با اکتان بالا استفاده کنید اما اگر چنین سوختی در دسترس نبود، باید از مکمل‌های اورجینال و اکتان بوسترهای اصل استفاده نمایید. کماکان باید این نکته را در نظر داشت که در صورت استفاده از مکمل‌های غیر استاندارد، خود می‌توانند آسیب جدی‌تری به موتور وارد کنند.

خرید مکمل بنزین تولید داخلی با کیفیت بالا و تضمینی‌ (محصول گروه کارخانجات صنعتی فاد)

استفاده از شمع نامناسب

در صورت عدم تعویض شمع خودرو برای مدت طولانی و یا استفاده از شمع نامناسب، باید انتظار شنیدن صدای ناک را داشته باشید. شمع‌های مختلف، در مقابل حرارت مقاومت متفاوتی دارند و استفاده از شمع نامناسب، بر روی عملکرد موتور تاثیر بسزایی دارد.

استفاده از شمع نامناسب می تواند سیکل احتراق موتور را دچار اختلال کرده و ایجاد ناک کند. راه حل برطرف کردن این مشکل نیز باز کردن این شمع ها و جایگزین کردن آن ها با یک نمونه مطابق با استاندارد کارخانه است.

رسوبات کربن

سوخت مصرفی باید محتوی افزودنی هایی باشد تا از رسوب کربن بر روی بخش‌های مختلف مانند سیلندر، شمع‌ها و سایر قطعات جلوگیری به عمل آید. اما در صورت فقدان این افزودنی‌ها در سوخت مصرفی، مولکول‌های کربن به راحتی بر روی قطعات می‌نشینند و همین امر می‌تواند باعث ایجاد ناک در موتور شود.

وضعیت نامناسب روغن موتور

بخش سرسیلندر موتور باید به خوبی روغن کاری شود و اگر به هر دلیل این اتفاق نیفتد، صدای ناک از موتور شنیده خواهد شد. بنابراین همواره باید سطح روغن و عملکرد مناسب آن را ارزیابی کرده و در زمان مناسب، روغن موتور را تعویض نمایید.

آموزش

knock موتورپدیده ناک موتورناک موتور

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!